Dlaczego warto wybrać filtry mineralne.

Filtr przeciwsłoneczny to ważny element pielęgnacji każdego typu skóry, szczególnie w okresie większego nasłonecznienia. Jednak obserwując szeroki wybór kosmetyków fotoochronnych, możemy zastanawiać się jaki krem SPF wybrać dla swojej cery? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule!

W dzisiejszym zabieganym świecie często zapominamy o jednym z najważniejszych elementów dbania o nasze zdrowie: ochronie przed promieniowaniem UV. Wraz ze wzrostem świadomości zdrowotnej, staje się jasne, że ochrona przeciwsłoneczna jest koniecznością, a nie luksusem.

Dlaczego?

Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników powodujących starzenie się skóry oraz rozwój nowotworów skóry, w tym groźnego czerniaka. Skutki promieniowania UV są często niedostrzegalne na pierwszy rzut oka, ale kumulują się latami, doprowadzając do poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Dlatego właśnie warto zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną każdego dnia, niezależnie od pogody czy pory roku.

Gdy nadchodzi sezon letni, ochrona przeciwsłoneczna staje się priorytetem. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i przedstawimy kluczowe informacje na temat SPF.

 

SPF – co to znaczy?

SPF, czyli Sun Protection Factor to wskaźnik ochrony przed promieniowaniem, które może wpływać na powstanie przebarwień, rumienia, czy oparzenia słonecznego. Wartość SPF ustala się na porównaniu minimalnej dawki rumieniowej (czyli minimalnej dawki promieniowania UV powodującej wystąpienie rumienia) skóry zabezpieczonej preparatem fotoprotekcyjnym w stosunku do skóry niechronionej. Im wyższa wartość SPF, tym dłużej skóra pozostaje chroniona przed promieniowaniem. Należy jednak pamiętać, że kosmetyki z filtrem należy reaplikować co 2-3 godziny, aby zachować ich deklarowany stopień ochrony. Ponadto kosmetyk należy ponownie po kąpieli lub poceniu się.

SPF – ile należy nałożyć, by zachować odpowiednią ochronę?

2 mg/cm2 skóry – tyle dokładnie należy aplikować kremu z filtrem na twarz i ciało, aby zachować odpowiednią ochronę. Badania ukazują, że zaaplikowanie zbyt małej ilości kremu z filtrem SPF 50 daje nam ochronę na poziomie SPF15, SPF20.

W codziennym stosowaniu pomocna może okazać się metoda “dwóch palców”.

Krem aplikujemy na długość palca środkowego i wskazującego u ręki. Taką ilość nakładamy na twarz. Ilość może się różnić w zależności od gęstości preparatu.

Praktyczne porady – Jak wybrać odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną dla Twojej skóry.

Krem przeciwsłoneczny należy stosować codziennie, nawet w najbardziej pochmurne dni, ponieważ promieniowanie UVB i UVA jest obecne przez cały rok.

Brak fotoprotekcji skutkuje negatywnym wpływem na nasze zdrowie i urodę. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może doprowadzić do powstania przebarwień, poparzeń czy tworzenia się zmian nowotworowych. Ma również niekorzystny wpływ na procesy starzenia i wygląd naszej cery.

W swojej codziennej pielęgnacji zaleca się stosowanie preparatów bogatych w antyoksydanty, m.in. witamina C, które w porannej pielęgnacji wraz z kremem SPF skutecznie zapobiegają procesom fotostarzenia.

Filtry mineralne, takie jak dwutlenek tytanu czy tlenek cynku, działają poprzez odbijanie i rozpraszanie promieniowania UV, chroniąc skórę przed jego szkodliwym działaniem.

Bezpieczne dla skóry i środowiska

Filtry mineralne, takie jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu, są naturalnymi składnikami, które rzadko powodują reakcje alergiczne i podrażnienia skóry. Są one także bardziej przyjazne dla środowiska niż niektóre filtry chemiczne. Nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, które mogą negatywnie wpływać na ekosystem. Wybierając produkty z filtrami mineralnymi, nie tylko dbamy o swoje zdrowie, ale także o planetę.

Szerokie spektrum ochrony

Filtry mineralne zapewniają szerokie spektrum ochrony przed zarówno promieniowaniem UVB, jak i UVA, co pomaga zapobiegać poparzeniom słonecznym, przedwczesnemu starzeniu się skóry i ryzyku raka skóry.

Natychmiastowa ochrona

Działają one natychmiast po nałożeniu na skórę, w przeciwieństwie do niektórych filtrów chemicznych, które potrzebują około 20 minut na pełne wchłonięcie.

Dobra tolerancja dla wrażliwej skóry

Składniki mineralne są łagodne dla skóry, co sprawia, że są idealne dla osób z wrażliwą lub skłonną do reakcji alergicznym skórą.

Odpowiednie dla dzieci i osób z problemami skórnymi

Filtry mineralne są często polecane dla dzieci oraz dla osób z problemami skórnymi, takimi jak trądzik różowaty czy łuszczyca, ponieważ mogą być łagodniejsze dla tych skór.

Stabilność w działaniu

Filtry mineralne są stabilne w działaniu i nie ulegają degradacji pod wpływem światła, co oznacza, że dłużej utrzymują skuteczność na skórze.

Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać dla dzieci i niemowląt?

Dzieci do 3 roku życia powinny być szczególnie chronione przed działaniem promieni słonecznych. Skóra maluszka jest wyjątkowo narażona na działanie promieniowania UV, którego skutki niosą poważne konsekwencje na przyszłość.

Face & Body Mineral Cream SPF30 od Dermomedica może być stosowany u dzieci już od 3 miesiąca życia.

 

Poniżej przedstawimy filtry mineralne odpowiednie dla różnych potrzeb skóry, których formuły nie tylko skutecznie ochronią nas przed promieniowaniem UV, ale także wykazują działanie pielęgnujące.

 

Dermaquest Sun Armor SPF50

Przeciwstarzeniowy mineralny krem peptydowy z wysokim współczynnikiem fotoprotekcji. 

Produkt zapewnia najwyższą ochronę, dzięki najwyższemu wskaźnikowi fotoprotekcji SPF50. To idealny wybór dla skór wrażliwych, reaktywnych, suchych, z tendencją do występowania podrażnień. Doskonały jako krem na dzień dla skór z oznakami starzenia, dzięki zawartości antyoksydantów, peptydów biomimetycznych oraz komórek macierzystych. Ponadto zawartość witamin B2, C oraz E pomaga wzmacniać naczynia krwionośne, niwelować rumień. Preparat wzbogacony o formułę InfraGuard, która skutecznie chroni przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego HEV.

 

 

Dermomedica Peptide Mineral Cream SPF50 

Peptydowy krem mineralny, z najwyższym stopniem ochrony.

Preparat zapewnia ochronę przeciw promieniowaniu UV, a ponadto wykazuje działanie kojące. Krem przeznaczony dla skóry suchej, normalnej i mieszanej w kierunku suchej, w szczególności z tendencją do rumienia i powstawania przebarwień. Formuła preparatu opiera się o działanie mineralnych filtrów przeciwsłonecznych, które wpływają na ochronę skóry oraz na procesy regeneracyjne. Witamina E, jako silny antyoksydant, neutralizuje wolne rodniki i opóźnia procesy starzenia. Krem wzbogacony o zawartość peptydów, które wykazują działanie przeciwzmarszczkowe i pojędrniające. Kosmetyk wykazuje działanie ochronne przed promieniowaniem UVA, UVA, a także promieniowaniem Infrared oraz światłem niebieskim HEV.

 

 

Dermomedica Antioxidant Mineral Cream SPF30

Antyoksydacyjny krem z filtrem mineralnym SPF30.

Krem przeciwsłoneczny marki Dermomedica zapewnia kompleksową ochronę skóry. Innowacyjne połączenie tlenku cynku z witaminą C oraz E sprawia, że to idealny wybór jako krem na co dzień. Stosowanie preparatu zapobiega powstawaniu przebarwień, przyspiesza regenerację skóry oraz przeciwdziała się jej starzeniu. Tlenek cynku oprócz wysokiej ochrony przed promieniowaniem słonecznym gwarantuje działanie odbudowujące i minimalizujące uszkodzenia naskórka. Jest bezpieczny w pielęgnacji skóry wrażliwej i uszkodzonej.

 

 

 

Jeśli wciąż zastanawiacie się nad kremem SPF – jaki wybrać dla Waszej skóry, na naszej stronie skinexpert.pl dostępne są bezpłatne porady ekspertów. Z uwagi na indywidualne potrzeby Twojej skóry z przyjemnością podpowiemy jaki krem warto stosować.