Kolagen i jego rola

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej. Ma formę potrójnej helisy (można to porównać do wytrzymałej liny splecionej z trzech nitek) i składa się z trzech łańcuchów około stu aminokwasów (m.in. glicyny, proliny i hydroksyproliny). Skóra właściwa składa się aż w 70-85% z kolagenu, dzięki czemu zachowuje jędrność, sprężystość, gęstość i wytrzymałość. Dominującą formą kolagenu (85-90%) w skórze człowieka jest kolagen I, nazywany kolagenem młodości, który stanowi włókniste rusztowanie skóry oraz kolagen III (do 15%), który wspomaga prawidłowe ułożenie włókien kolagenu I zwiększając sprężystość skóry. Kolagen produkowany jest w fibroblastach – stymulowanie tych komórek znacząco wpływa na jędrność i kondycję skóry. Sprzymierzeńcem fibroblastów jest witamina C w odpowiedniej formie i stężeniu. Niestety, już ok. 25. roku życia ilość kolagenu w skórze zmniejsza się (średnio o ok. 1% rocznie) i jest to początek fizjologicznego starzenia się skóry. Ponadto syntetyzowane włókna kolagenowe są coraz słabszej jakości. Proces ten zaostrzają czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie, czy promieniowanie UV. W konsekwencji pojawiają się takie objawy, jak zmarszczki, utrata jędrności i objętości skóry.

 

 

 

Kolagen – klej Naszych komórek

Nazwa kolagenu pochodzi od greckiego słowa „kolla” („klej”), ponieważ „skleja” komórki skóry, będąc głównym składnikiem macierzy pozakomórkowej. W ten sposób buduje podporę dla tkanek.

Dlaczego skóra się starzeje?

Starzenie się skóry jest zjawiskiem naturalnym, które postępuje wraz z wiekiem. Zmniejszenie procesu produkcji kolagenu i elastyny w skórze człowieka skutkuje wiotczeniem skóry i pogłębianiem linii tworzących zmarszczki.

Wyróżnia się dwa rodzaje starzenia się skóry:

 • wewnętrzne (samoistne lub chronologiczne) obejmujące skórę całego ciała, łącznie z obszarami chronionymi przed słońcem,
 • zewnętrzne obejmujące wybrane obszary skóry ciała i jest spowodowane ciągłą ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe (UV), paleniem tytoniu i zanieczyszczeniami środowiska.

Objawy starzenia się skóry

Pod wpływem starzenia wewnętrznego skóra staje się sucha, blada, cienka, wiotka, pojawiają się zmarszczki. Stopień pigmentacji skóry samoistnie starzejącej się jest niewielki i regularny w porównaniu ze skórą podlegającą fotostarzeniu.

W przebiegu starzenia zewnętrznego znaczący wpływ ma promieniowanie słoneczne i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Zmiany pojawiają się głównie na twarzy, szyi oraz ramionach. Fotouszkodzenia przyczyniają się do powstawania zmian naczyniowych, barwnikowych, głębokich zmarszczek, szorstkości skóry oraz rozwoju łagodnych i złośliwych nowotworów skóry.

 

 

 

Jak wybrać właściwy suplement z kolagenem?

Od 2022r. rybia skóra z dorsza Północnoatlantyckiego jest zatwierdzonym przez FDA i w UE produktem leczniczym, który wspomaga odbudowę poparzeń skóry. Zewnątrzkomórkowa macierz skóry rybiej, czyli struktura warstw skóry, jest niemalże taka sama jak skóra człowieka. Peptydy kolagenowe z dorsza w Collagen Drink Synergetic Marine Skin Booster marki PROCEANIS® posiadają profil aminokwasowy, który wspiera produkcję kolagenu i powstawanie nowych włókien tkanki łącznej podczas snu. Kolagen ten zawiera cysteinę i jej prekursor metioninę, bez których nie można tworzyć włókien kolagenowych. To jedyny na świecie płynny kolagen morski bez zapachu i smaku ryb.

Poza najwyższej jakości kolagenem skład produktu obejmuje elastyna z błony ze skorupki jajka i krzem ze skrzypu polnego. Ponadto minerały takie jak: cynk, mangan, miedź dopełniają formułę dla tkanki łącznej, które podobnie jak w znanym Hyaluron Drink bazują na ekstrakcie z owoców granatu. Witamina C z ekstraktu z aceroli zapewnia działanie antyoksydacyjne.

PROCEANIS® nie stosuje sztucznych barwników, aromatów, czy substancji słodzących. Produkty są produkowane w Niemczech i pakowane w sposób zrównoważony ze szkła i naturalnego papieru.

Poza Collagen Drink na rynku pojawia się także nowy produkt, który jest połączeniem Hyaluron i Collagen Drink. Produkty na „Dzień i Noc” odżywiają skórę “wilgocią” w ciągu dnia i wspierają jędrność tkanki łącznej w nocy. Zawarte w nich składniki aktywne przyczyniają się do utrzymania prawidłowej kondycji skóry, włosów, paznokci, tkanki łącznej, tworzenia kolagenu, a także ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym. To połączenie stanowi kompletną kurację przywracającą naturalne piękno od wewnątrz.

Suplementacja kolagenu – dla kogo? 

 • skóra dojrzała z widocznymi oznakami starzenia się
 • skóra sucha, atopową, pozbawiona blasku (egzema, AZS, Dermatisis, Hashimoto)
 • skóra pozbawiona jędrności i elastyczności
 • skóra wymagająca odbudowy i poprawy tekstury
 • każdy rodzaj skóry
 • dla kobiet w ciąży i karmiących
 • włosy słabe, wypadające
 • dla syntezy własnego kolagenu i kwasu hialuronowego oraz tworzenia nowych włókien tkanki łącznej
 • produkt w 100 % naturalny, nie powoduje alergii,
 • odpowiedni dla diabetyków

.