Sama jego nazwa w języku polskim brzmi dość trywialnie i raczej nie sugeruje schorzenia o uciążliwym przebiegu i możliwych poważnych komplikacjach. Większości ludzi wydaje się, że trądzik jest przejściową chorobą skóry nierozerwalnie związaną z okresem dojrzewania.

I podczas gdy w młodości, zjednoczeni w bólu z innymi rówieśnikami, znoszą niedogodności hormonalno-dermatologicznej burzy i naporu z większą lub mniejszą godnością i spokojem, o tyle w dojrzałym życiu nie spodziewają się i nie akceptują jego nawrotów. Tymczasem wbrew potocznemu przekonaniu wiek nie ma tu większego znaczenia i niepożądane objawy mogą pojawić się nawet po 50 roku życia. A wszelkie zaognione zaskórniki, wypryski czy bolesne krosty wywołują wyłącznie stres, irytację, a nierzadko również wpędzają w kompleksy negatywnie wpływając na jakość życia. Dlaczego się tak dzieje, jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy? Sięgnąć w tym celu należy do sedna problemu poznając jego genezę.

Trądzik, mimo że czasem związany z działaniem drobnoustrojów, nie jest chorobą zakaźną, a przez to system immunologiczny człowieka nie jest ukierunkowany na walkę z nim. Zmiany trądzikowe u osób dojrzałych różnią się od tych dotykających nastolatków. Pojawiają się pojedynczo i zamiast w tzw. strefie T lokują się raczej na policzkach, brodzie, linii żuchwy i szyi. Zagnieżdżają się przy tym dość głęboko i są bolesne przez co ich wyciskanie jest trudne oraz pozostawia przebarwienia pozapalne, a często również blizny. Zmiany trądzikowe dotyczą przy tym obu płci choć zdecydowanie częściej dotykają kobiet. Z tego względu ich pojawianie się łączono z wahaniami hormonalnymi, tym bardziej, że zauważalny wzrost natężenia choroby pojawiał się krótko, po rezygnacji z hormonalnej terapii antykoncepcyjnej. W świetle najnowszych badań ta korelacja jest jednak wtórna, a prawdziwy problem leży gdzie indziej.

Do powstawania zmian trądzikowych dochodzi poprzez zablokowanie ujść kanalików włosowo-łojowych. U ludzi młodych dzieje się tak głównie za sprawą nadprodukcji łoju w okresie dojrzewania. Natomiast u osób dojrzałych procesowi temu sprzyja dodatkowo odkładanie się obumarłych komórek naskórka, skolonizowanie bakteriami Probionibacterium acnes lub reakcje zapalne bądź immunologiczne. Silnym bodźcem stymulującym jest również stres. Ale nie tylko. Niektóre podkłady i korektory kosmetyczne, szczególnie te mocno kryjące, również mają tendencję do blokowania porów, a kobiety chcące zatuszować przy ich pomocy zmiany trądzikowe paradoksalnie same nieświadomie przyczyniają się do eskalacji swojego problemu. Dlatego skuteczna terapia powinna być oparta na środkach oczyszczających pory, delikatnie złuszczających naskórek, regulujących wydzielanie sebum oraz działających antybakteryjnie. Bezwzględnie przy tym pamiętać należy o właściwym doborze kosmetyków i dermokosmetyków do posiadanego typu cery – zdarza się, iż zbyt intensywne preparaty zamiast walczyć z trądzikiem będą nasilać jego objawy.

Walka z trądzikiem nie należy do najłatwiejszych, a ze względu na specyfikę towarzyszących mu objawów często wymaga długotrwałych i skoordynowanych działań. Warto zatem zawczasu zaplanować i wdrożyć odpowiednią strategię działania, a potem konsekwentnie ją realizować.

Konsultacja ze specjalistą

Pierwszym krokiem w terapii zmian trądzikowych powinna być zatem konsultacja ze specjalistą w celu właściwego zdiagnozowania schorzenia, typu cery oraz określenia najwłaściwszych preparatów i metod postępowania. Warto mieć po swojej stronie kompetentnych sprzymierzeńców, a nasi eksperci w Bieńkowscy Clinic® dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem oraz sporym arsenałem środków aktywnych zwalczających nie tylko objawy, ale przede wszystkim przyczyny trądziku. Pieczołowicie wyselekcjonowane pod kątem bezpieczeństwa dla skóry i skuteczności działania, dostępne są zarówno w siedzibach Bieńkowscy Clinic® jak również w sklepie Skin Expert.

Kuracja

Podstawą kuracji anty-trądzikowej są preparaty skutecznie oczyszczające cerę, odblokowujące pory, a przy tym nie działające zbyt agresywnie lub drażniąco.  Najpopularniejsze żele do mycia cery trądzikowej to Azelaic Cleanser firmy DERMOMEDICA oraz Dermaclear Cleanser od DERMAQUEST. Oba głęboko i skutecznie oczyszczają skórę, złuszczają obumarłą warstwę naskórka i regulują wydzielanie sebum, a przy tym działają łagodnie nie likwidując naturalnej powłoki lipidowej skóry. Ciekawą propozycją jest również Derma Zest Cleansing Gel od REGIMA, który łączy w sobie skuteczność antybakteryjnego żelu myjącego z funkcją głębokiego nawilżenia i tonizacji. Absolutnym topem wśród preparatów oczyszczających są Facial Cleanser 4% oraz Face & Body Cleanser 15% od MENE & MOY, które naturalnie zakwaszają powierzchnię skóry uwalniając nadmiar martwych komórek naskórka, matując ją i wygładzając, a jednocześnie obkurczając nadmiernie rozszerzone pory.

Do codziennego stosowania na uprzednio oczyszczoną i nawilżoną skórę polecamy szereg preparatów w postaci kremu, maski bądź serum. W zależności od zaawansowania problemu trądzikowego oraz ogólnego stanu i wieku cery DERMOMEDICA oferuje kilka rozwiązań w postaci kremów 2% Retinol Cream,  Antioxidant Mineral Cream SPF 30, Azelaic Cream oraz serum Argireline Serum. Wszystkie charakteryzują się wyjątkową skutecznością, a zarazem delikatnością działania. Odpowiedzią DERMAQUEST na problemy skóry trądzikowej są przede wszystkim Dermaclear Serum o wzmocnionym działaniu anty-łojotokowym i antybakteryjnym, Mini Pumpkin Mask zawierająca witaminy C i B oraz beta-karoten oraz nagrodzony tytułem Innowacja LNE Sheer Zinc SPF 30 Tinted-Nude dla skóry alergicznej i wrażliwej. Filorga BD-Balance Serum od FILORGA SKIN PERFUSION to propozycja o działaniu matującym i antybakteryjnym dla osób o cerze mieszanej i tłustej, borykających się z niedoskonałościami i widocznie poszerzonymi porami. Z kolei Glycolid Acid Masque od MENE & MOY redukuje nadmiar łoju, złuszcza martwy naskórek i obkurcza pory, a przy tym jest dedykowany osobom o cerze normalnej, mieszanej i przetłuszczającej się. Daily Intelligent Sebum Solver SPF 25, Techno 5 oraz Acne Attack to propozycje REGIMA dla szczególnie problematycznych, przetłuszczających się i zanieczyszczonych cer. W ofercie UNIVERSKIN znajdują się kremy Nexultra 1 i Nexultra Z oraz puder mineralny Nexultra POWDER SUNSCREEN SPF50 o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym.

Samo pozbycie się trądziku często bywa jedynie połową sukcesu, gdyż może on pozostawiać trwałe ślady w postaci blizn oraz przebarwień. Mamy jednak remedium i na to. A właściwie mają je REGIMA ze swoja linią kremów stymulujących produkcję kolagenu oraz wygładzających powierzchnię skóry Scar Repair Forte i Laser Azu-Repair, a także MENE & MOY oferująca silnie regenerujący i rewitalizujący krem na noc Enhanced Cream.  

Jak już wspominaliśmy powyżej, zwalczanie trądziku i jego powikłań nie należy do najłatwiejszych zadań. Ale głowa do góry! Z naszą pomocą to jak najbardziej możliwe. A może się okazać, że nawet dziecinnie proste.